Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym – istotne informacje dla zainteresowanych

Wybielanie zębów to zabieg, którego popularność rośnie z roku na rok. Wynika to z faktu, iż pozwala osiągnąć efektywne i natychmiastowe wyniki w zakresie estetyki jamy ustnej, znacząco poprawiając wygląd zębów. Te bowiem zmieniają kolor z różnych powodów. Do najczęstszych zaliczamy przede wszystkim spożywanie napojów jak kawa czy herbata, a także jedzenie czerwonych warzyw. Także palenie tytoniu jest w stanie wywrzeć olbrzymi wpływ na to, jak po czasie będzie prezentować się nasz uśmiech – dym papierosowy zawiera w sobie szereg różnego rodzaju związków, które osadzają się na powierzchni szkliwa, tym samym zmieniając barwę zębów. Również niektóre leki i choroby mogą spowodować pojawianie się na nich przebarwień. Głównym celem zabiegu takiego jak wybielanie zębów jest przede wszystkim poprawa wyglądu uśmiechu za sprawą rozjaśnienia koloru uzębienia. Już dziś dowiedz się więcej na temat całego zabiegu, a także poznaj wskazówki dotyczące samego przygotowania do wybielania w gabinecie stomatologicznym.

Co warto zrobić przed wybielaniem zębów?

oraz uzupełnionymi ubytkami. Powinno się także wykonać skaling zębów, polegający na usunięciu z ich powierzchni osadu, a także wyrównaniu powierzchni szkliwa. Należy przy tym mieć świadomość, że nie można wykonywać tych czynności bezpośrednio przed wybielaniem; samo leczenie zębów może potrwać kilka tygodni. Zabieg higienizacji dobrze jest wykonać minimum tydzień przed rozjaśnieniem uzębienia, tym samym minimalizując ryzyko uszkodzenia zębów czy dziąseł.

Przed wybielaniem zębów dobrze jest zapoznać się z przeciwwskazaniami, a także wykluczyć ich występowanie u siebie. Nie zaleca się wybielania zębów u osób chorujących na nowotwór, chorobę Parkinsona, paradontozę, próchnicę oraz zaawansowany bruksizm. Z zabiegu wyklucza występowanie schorzeń jamy ustnej, nadwrażliwość zębów, a także alergie na składniki zawarte w preparatach do wybielania. Również epilepsja oraz cukrzyca stanowią istotne przeciwwskazania do wybielania zębów.

Na czym polega wybielanie zębów? Krótko o przebiegu tego zabiegu

Procedura wybielania zębów opiera się na dokładnym usuwaniu przebarwień oraz plam z powierzchni szkliwa za pomocą dedykowanych ku temu środków wybielających, w skład których wchodzi szereg substancji aktywnych – w tym nadtlenek wodoru oraz nadtlenek karbamidu. Oba składniki charakteryzują się właściwościami dezynfekującymi oraz wybielającymi; łagodzą również stany zapalne. Zabieg zawsze poprzedza szczegółowa konsultacja, w trakcie której specjalista ocenia zarówno stopień przebarwień, jak i kondycję samego uzębienia. Dopiero po tym można przejść do samego zabiegu, jaki rozpoczyna przygotowanie zębów do wybielania; następuje ich dokładne oczyszczenie oraz polerowanie. Gdy zęby są już gotowe, nanosi się na nie specjalny środek wybielający, a sam proces wspomagany jest przez dedykowane ku temu urządzenia, mające na celu przyspieszenie procesu rozjaśniania. Po wykonaniu zabiegu, zęby są dokładnie opłukiwane, a na ich powierzchnię nanoszony jest specjalny preparat, którego głównym zadaniem jest ochrona szkliwa. I gotowe! Czas trwania zabiegu to około 2-3 godziny. Następnie każdy Klient otrzymuje instrukcję dalszego postępowania i zalecenia, które mają pomóc utrzymać nowy wygląd zębów przez dłuższy czas.